سامی یوسف (sami yusuf) متولد ماه جولای ۱۹۸۰ بوده و اصالتا اهل جموری آذربایجان است. اما او به همراه خانواده اش به انگلستان رفت و در آنجا نوجوانی و جوانی اش را سپری کرد. و ساکن لندن شد . او که از همان ابتدا به موسیقی علاقه داشت در ۱۸ سالگی به مدرسه موسیقی لندن Royal Academi of Music رفت و در آنجا با تحصیلات آکادمیک موسیقی آشنا شد. او تا کنون ۲ آلبوم روانه بازار کرده به نامهای : (المعلم) و (امت من) و اولین کنسرت موسیقی اش را در مصر برپاکرد که بعد از استقبال وسیع از آن برنامه به کشورهای زیادی از جمله آلمان ترکیه هند و... برای اجرای برنامه دعوت شده ...

او تا به حال با آمیختن موسیقی اصیل شرقی با نواهای کلاسیک غربی و اشعاری که اکثرا در وصف پیامبر اسلام و دین اسلام است مخاطبین بسیاری را جذب کرده و از ویژگی های دیگر کار های او این است که هم به زبان انگلیسی و هم عربی کارهایش را خوانده و اخیرا در آهنگ (حسبی ربی)
اوج کارش را با ارائه به چهار زبان انگلیسی عربی ترکی و اردو نشان داده .

اوج هنر در موسیقی ، ادغام موسیقی زیبای شرقی و خاورمیانه با موسیقی غرب که فوق العاده زیبا از آب درآمده است . این سبک آثار سامی یوسف است و این را می توان به خوبی در تمام ترانه هایش مشاهده نمود .

سامی یوسف خود آهنگ ساز بسیار ماهری می باشد که به ویولن و پیانو آشنایی کامل دارد .

سامی از آهنگهای ایرانی هم برای ترانه های خود استفاده کرده است آهنگ غار حرا (The Cave of Hira ) آهنگی از مرحوم علی تجویدی است آهنگ مناجات (Munajat) هم از این آهنگ ساز بسیار معروف ایرانی است ...


وی درآهنگ عید(Eyd Songٍ) هم از موسیقی ایرانی بهره گرفته که فکر می کنم از آهنگهای قدیمی و بسیار زیبای ایرانی می باشد که بطور ماهرانه و استادانه از این موزیک ها استفاده کرده و همچنین اوج هنر خود را درترانه حسبی ربی با چهار زبان سروده است ، آهنگ ترانه حسبی ربی 
برای ما ایرانی ها آشنا است چون محمد اصفهانی در ترانه ی (مولا محمد جان ) از این ترانه استفاده کرده که این آهنگ از آهنگهای قدیمی و بسیار زیبای افغانی می باشد. 


ترانه امت من
که عنوان آلبوم دوم سامی یوسف می باشد نیز در مورد اتحاد بین مسلمانان و شیعه و سنی می باشد و تمامی مسلمانان توصیه می کند بیایید مانند زمان پیامبر (ص) همه با هم یکی باشیم و برای ارتقای اسلام بکوشیم.


سامی در ترانه ی
سعی کن گریه نکنی ( Try Not to Cry) که درباره فلسطین و انتفاضه فلسطین می باشد از یک گروه معروف رپ مسلمان به نام Outlandish استفاده کرده که یکی از بهترین و زیباترین ترانه های سامی یوسف می باشد و از مضمون و شعر بسیار زیبایی برخوردار است

وی همچنین در آلبوم پر بار امت من خود از نوع دیگر موسیقی یعنی موسیقی آرامش نیز استفاده کرده او این هنر زیبا را در
ترانه عبادت (Meditation ) استفاده کرده که قلب انسان با این ترانه آرامش پیدا می کند .

یکی دیگر از زیباترین ترانه های سامی یوسف ترانه آزاد(Free)
 می باشد که در مورد حجاب زنان مسلمان می باشد سامی یوسف در این ترانه تمجید از کسانی که حجاب اسلامی خود را در غرب انجام داده و مورد تمسخر دیگران واقع می شوند پرداخته است . 

ترانه محمد (ص) در مورد مسلمانانی است که با نام اسلام جنایت می کنند تا چهره اسلام را خشن و بد نشان دهند از این نمونه می توان به جنایتهای اسامه بن لادن ، زرقاوی ، صدام حسین و ....

به گفته خود سامی یوسف این ترانه اختصاص دارد به کودکان مظلوم باسلین روسیه که توسط نیروهای مسلمان چچن گروگان گرفته شده و کشته شدند .

وی در این ترانه القاب زیبای پیامبر گرامی اسلام را به نحوی زیبا و هنرمندانه به اجرا در آورده است .

محمد یا شفیع الله ، محمد یا حبیب الله و ....
ترانه زیبا و معنوی دعا(Make Prayer) از ترانه های زیبا و پر بار یوسف می باشد وی این ترانه را برای انسانهای فقیر و مستمندی كه كشورهای فقیر آفریقایی مانند سودان و اتیوپی و ... زندگی می كنند سروده است که هرساله عده زیادی از این مردم بر اثر گرسنگی و تشنگی می میرند ، سامی یوسف در این ترانه به مردم می گوید كه بیایید برای این مردم ستمدیده و تنگدست دعا کنیم و هر كمكی كه از دستمان بر می آید برای آنها انجام بدهیم ..
آلبوم اول وی در سال 2003 به نام المعلم
وارد بازار شد و آلبوم دوم آن یعنی امت من در سال 2005 وارد بازار شد و آلبوم بعدی او یعنی آلبوم سوم سامی فکر می کنم در سال 2007 روانه بازار شود و موسیقیدانها و کارگردانان پیش بینی می کنند این آلبوم پرفروش ترین و محبوب ترین آلبوم در تاریخ خاورمیانه می باشد ..

یکی از ویژگی های بسیار جذاب سامی یوسف ، برگزاری کنسرت های بسیار زیبای او می باشد ، سامی یوسف اولین کنسرتش را در مصر برگزار کرد که از استقبال بسیار عجیبی از مردم مصر مواجه شد ، طوری که نصف جمعیت که برای دیدن کنسرت وی راهی سالن کنسرت شدند در سالن جا نشدند و کنسرت او را از داخل خیابان تماشا کردند ، او کنسرت های زیادی در فرانسه ، آلمان ، انگلستان ، هند ، ترکیه ، مصر و آمریکا انجام داده که آرزو می کنم به همت مسولین یکبار هم سامی را به کشور ایران فرخوانند و کنسرتی را هم در ایران برگزار کند
بیشتر ترانه های او را استاد بارا کریخی (Bara Kherigi ) به کمک خود یوسف سروده است .

بعضی از شعرهای سامی یوسف را خود وی سروده است که به ترانه های محمد ، المعلم ، مادر می توان اشاره نمود .

ضمنا در مورد رابطه سامی یوسف با یوسف اسلام
که با توجه به این که سامی آذربایجانی الاصل است و ذاتا مسلمان است هیچ ارتباطی با یوسف اسلام ندارد اما یوسف اسلام در مورد سامی یوسف گقته است که سامی یوسف آینده درخشان موسیقی اسلامی است که خود یوسف اسلام پس از پیوستن به دین مقدس اسلام این نوع موسیقی را ابداع نمود.

با آرزوی موفقیت و سربلندی برای سامی عزیز که در غرب و در اوج فساد تلاش برای تبلیغ دین مقدس اسلام از طریق موسیقی دارد

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۶/۱۹ساعت 12:56 توسط فریده |